Przejdź do treści
English

Obiekty sakralne

Synagoga / Dom Modlitwy Mizrachi

Będzin

Wnętrze synagogi

Opis

Synagoga Mizrachi w Będzinie została zlikwidowana w czasie II wojny światowej, i aż do 2004r użytkowana była jako niepozorna piwnica na węgiel. Dopiero Zagłębiowskiemu Centrum Kultury Żydowskiej udało się przejąć kontrolę nad obiektem i przystąpiono do przywracania mu dawnej świetności  – usunięto węgiel, wyburzono ściankę dzielącą salę modlitewną, zabezpieczono malowidła oraz usunięto trzydziestocentymetrową warstwę ziemi, w której znaleziono pozostałości kafli kominka. Na ścianie wschodniej znajduje się zamurowana wnęka po drewnianym Aron ha-kodesz.

Wewnątrz głównej sali modlitewnej zachowały się malowidła i freski będzińskiego malarza Altka Winera. Przedstawiają one grób Absaloma, uliczkę Jaffe, grób Racheli, motywy roślinne oraz znajdujące się w medalionach: menora, chanukija, balsaminka oraz świeca hawdalowa. Na stropie podzielonym na trzy kolebki, które przedstawiają po cztery z każdej strony, czyli Dwanaście Plemion Izraela. W centralnej części znajduje się gwiazda Dawida.

Dom Modlitwy jest pojedynczym pomieszczeniem o powierzchni ok. 30m2, z wejściem z podwórza kamienicy przy ul. Potockiego 3. Znajduje się na poziomie suteren, w połowie pod poziomem gruntu. Najbliższe miejsce na parking produkcyjny to miejsca parkingowe wzdłuż ul. Potockiego.

Informacje dodatkowe

Możliwość dojazdu

Tak

Odległość od bazy produkcyjnej

Na miejscu

Natężenie światła

Małe

Media

Prąd

Natężenie hałasu

Małe

Parking

Tak

Wymagane zezwolenie

Tak

Wnętrze synagogi
Wnętrze synagogi
Wnętrze synagogi