Przejdź do treści
English

Obiekty użyteczności publicznej

Egzotarium – Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu

Sosnowiec

Wnętrze egzotarium

Opis

Egzotarium w Sosnowcu powstało w latach 1954-1956, i składało się z dwuskrzydłowego budynku wraz z przylegającymi do niego szklarniami. W 2019 roku ogłoszono przetarg na przebudowę egzotarium, a stary budynek zburzono rok później. Oficjalne otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej – Egzotarium w nowym budynku, postawionym w miejscu starego nastąpiło 2 grudnia 2023 roku.

Część botaniczna egzotarium obejmuje rośliny z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata. Należą do różnych grup ekologicznych i reprezentują określone formacje roślinne: pustynne i półpustynne, tropiki amerykańskie i azjatyckie, formacje ciepłego klimatu śródziemnomorskiego, wysp oceanicznych i inne. Rosną tu między innymi sukulenty, liany, palmy, egzotyczne i dekoracyjne rośliny zielne.

Stała ekspozycja zwierząt w egzotarium obejmuje głównie ryby i gady. Szczególnie cenna jest kolekcja egzotycznych ryb akwariowych. Obejmuje ona około 40 gatunków, przy czym najbardziej atrakcyjna jest kolekcja pielęgnic. Faunę gadów reprezentuje tu około 15 gatunków, w tym: krokodyl nilowy, boa tęczowy, pyton tygrysi i siatkowy, 6 gatunków żółwi.

Informacje dodatkowe

Możliwość dojazdu

Tak

Odległość od bazy produkcyjnej

Na miejscu

Natężenie światła

Duże

Media

Prąd, Woda

Natężenie hałasu

Średnie

Parking

Tak

Wymagane zezwolenie

Tak

Wnętrze egzotarium
Wnętrze egzotarium
Wnętrze egzotarium