Przejdź do treści
English

Miasta

Dworzec PKP Sosnowiec

Sosnowiec

Wnętrze dworca PKP

Opis

Budynek dworca Sosnowiec Główny powstał 24 sierpnia 1859. Stacja ma charakter węzła kolejowego – przechodzą przez nią dwie linie kolejowe, w tym międzynarodowa linia E65. Są to linie Warszawa Centralna – Katowice oraz Tunel – Sosnowiec Główny. Główny hall dworca jest czynny całą dobę. Znajdują się w nim trzy kasy biletowe PKP Intercity, pomieszczenia ochrony oraz ławki z dwunastoma miejscami do siedzenia. Dworzec wyposażony jest w system informacji pasażerskiej. Przejście z budynku dworca na perony odbywa się przez schody prowadzące do przejścia podziemnego, a także windę.

Budynek dworca znajduje się przy ul. 3 Maja 16. Jest piętrowy, w stylu neoklasycystycznym. Budynek ten jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. Budynek ten jest również siedzibą Zakładu Linii Kolejowych w Sosnowcu. Odprawa podróżnych odbywa się w hali oraz pod budynkiem dworca. W podziemnej części stacji znajduje kasa biletowa Kolei Śląskich, a także poczekalnia.

Na stacji znajdują się 2 perony. Peron 1. Jest przyległy do budynku dworca i ma długość ok. 230m, peron 2. Natomiast jest peronem wyspowym z zadaszeniem i ma długość ok. 400m. Na peronach znajdują się urządzenia nagłaśniające oraz wyświetlacze elektroniczne. Dojście do peronów odbywa się poprzez przejścia podziemne pod torami (wejścia do tuneli są od ul. 3 Maja oraz ul. Kilińskiego).

Informacje dodatkowe

Możliwość dojazdu

Tak

Odległość od bazy produkcyjnej

Na miejscu

Natężenie światła

Duże

Media

Prąd, Woda

Natężenie hałasu

Duże

Parking

Tak

Wymagane zezwolenie

Tak

Wnętrze dworca PKP
Schody dworca PKP
Wnętrze dworca
Budynek dworca PKP