en
LOMBARD

LOMBARD

Reż. Łukasz Kowalski Produkcja: 4.30 Studio Kraj produkcji: Polska

Poruszająca, pełna szalonego humoru opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para ekscentrycznych biznesmenów z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalń i szerzącym się w mieście bezrobociem.

MIŁOŚĆ W CZASACH GOSPODARKI OPARTEJ NA WĘGLU

MIŁOŚĆ W CZASACH GOSPODARKI OPARTEJ NA WĘGLU

Reż. Tomasz Siwiński Produkcja: Letko Sp. z.o.o. Kraj produkcji: Polska

Rok 1962, Śląsk, trwa zima stulecia. W załadowni węgla przy pobliskiej kopalni poznajemy Zbyszka w krytycznym momencie jego życia. Zawód miłosny prowadzi go do próby samobójczej. Wtedy to, za sprawą telewizyjnego lektora, w jego rzeczywistość z obsesyjną siłą wkracza idea zaklętego w węglu życia.

KANDYDACI ŚMIERCI

KANDYDACI ŚMIERCI

Reż. Maciej Cuske Produkcja: Fundacja Bydgoska Kronika Filmowa Kraj produkcji: Polska

Trwający przez dekadę proces tworzenia przez grupę przyjaciół amatorskiego horroru pod tajemniczym tytułem „Kandydaci Śmierci” staje się punktem wyjścia do dyskretnej obserwacji ich dorastania, pierwszych sukcesów, ale też porażek. Film opowie o czwórce zwariowanych zapaleńców, którzy realizując filmy grozy, uwierzyli w siłę amatorskiego kina, tworzonego z pasji, która pomaga żyć i się rozwijać.

JA, KAYA – DZIOŁCHA ZE ŚLĄSKA

JA, KAYA – DZIOŁCHA ZE ŚLĄSKA

Reż. Sławomir Grünberg Produkcja: Fundacja LOGTV Films Polska Kraj produkcji: Polska, USA

Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska” to historia aktualnie 96-letniej Polki, urodzonej w Piekarach Śląskich Kai Mireckiej-Ploss, a właściwie Hanny Adeli Czech. Sławomir Grünberg, scenarzysta i reżyser filmu, skupia się na wyjątkowości, niezłomności i charyzmie Kai, która pozwoliła jej nie tylko zmienić życie Polonii w USA, ale też sprowadzić do Stanów Zjednoczonych 105 polskich dzieci, otworzyć im okno na świat i ukształtować ich światopogląd.

ODYSEJA FILMOWA

ODYSEJA FILMOWA

Reż. Piotr Stasik Produkcja: Telemark Sp. z.o.o Kraj produkcji: Polska

Zafascynowany nowoczesnymi technologiami i filmem dwunastoletni Jeremi, dostaje tajemnicze zadania, które są kolejnymi etapami filmu. Wszyscy są przekonani, że wygrał w konkursie NASA i będzie mógl wysłać w kosmos w kapsule czasu kilka wybranych przez siebie rzeczy.

THE CURSE / KLĄTWA

THE CURSE / KLĄTWA

Reż. Piotr Kabat Produkcja: Studio Filmów Rysunkowych Kraj produkcji: Polska

Kreskówka opowiadająca pokręconą historię dwóch kreatur, żyjących w pozornie niezwiązanych ze sobą rzeczywistościach. Bohaterowie nie mają zielonego pojęcia o tym, że ich absurdalne zachowania wywierają duży wpływ na światy w których egzystują. Beztroskie i wyluzowane życie dla jednego, to walka o przetrwanie dla drugiego.

SYNEK

SYNEK

Reż. Paweł Chorzępa Produkcja: Stowarzyszenie Filmowców Polskich - Studio Munka Kraj produkcji: Polska

Film jest bardzo subtelnie opowiedzianą historią o trudnej miłości między ojcem a synem oraz obrazem nieustającej walki o wolność. 

Marcin – główny bohater – został bardzo skrzywdzony przez rodziców. W wieku dwunastu lat trafił do domu dziecka z powodu ich uzależnienia od alkoholu. Mimo wielu złych doświadczeń po osiągnięciu pełnoletności postanowił wrócić do ojca i podjąć próbę zbudowania z nim relacji na nowo. 

KOBIETY Z KIOSKU

KOBIETY Z KIOSKU

Reż. Daniel Stopa Produkcja: Staron-Film Sp. z.o.o. Czas trwania: 52 min Kraj produkcji: Polska

Dokumentalny portret dwóch kobiet i ich relacji - synowej oraz teściowej. Obydwie pokrzywdzone przez los, próbują znaleźć swoje miejsce na świecie. Jest to film o odkryciu głęboko ukrytych uczuć i o zmianach zachodzących w człowieku. Podkreśla potrzebę dawania miłości osobom, które jej potrzebują, chociaż odmawiały jej sobie przez długi czas.

INTERIOR

INTERIOR

Reż. Marek Lechki Produkcja: Telemark Sp. z.o.o. Czas trwania: 87 min Kraj produkcji: Polska

Życie trzydziestopięcioletniego Maćka jest pozbawione kolorów. Pracuje od rana do nocy, aby spłacić kredyt mieszkaniowy. W pewnym momencie ryzykuje wszystko i wyrusza w podróż bez celu. W tym samym czasie trzydziestopięcioletnia Magda współorganizuje przygotowania do obchodów pewnej rocznicy. Losy dwojga ludzi się krzyżują.

OBYWATEL JONES

OBYWATEL JONES

Reż. Agnieszka Holland Produkcja: Film Produkcja Sp. z.o.o. Czas trwania: 119 min Kraj produkcji: Polska, Wielka Brytania, Ukraina

Młody dziennikarz Gareth Jones podczas przygotowań do tematu gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego, wyjeżdża do Moskwy, gdzie trafia na trop zatajanej przez sowieckich cenzorów sprawy Wielkiego Głodu na Ukrainie. Chcąc odkryć prawdę, udaje się w samotną podróż do źródła problemu, gdzie na własnej skórze doświadcza tragedii Hołodomoru.